جنگل بنه ارسنجان

جنگل بنه ارسنجان

   در اين مقاله قصد داريم شما را با جنگل ارسنجان آشنا کنيم که يکي از سرسبزترین مناطق استان فارس است که از تفرج‌گاه‌های دنج بشمار می‌آید.

   در مسیر رسیدن به پاسارگاد ، از بزرگراه سعادت‌آباد- صفاشهر اگر وارد جاده سعادت‌آباد به سمت ارسنجان شوید،  می‌توانید شاهد مناظری بدیع و بسیار دل‌انگیز از جنگل بناب باشید که همراه کوه‌های سر به فلک کشیده این شهر را احاطه کرده است. هم‌چنین این جاذبه برای گردشگرانی که به شیراز بازمی‌گردند فرصتی مناسب است تا ساعتی را به بهانه استراحت هم که شده توقفی کرده و از تماشای این جنگل زیبا روح و جان خود را صیقل دهند. جنگل بناب در فاصله بیش از 100 کیلومتری شمال شرقی شیراز قرار گرفته است و با نشستن بر باریکه جنوبی سلسله جبال زاگرس، ظرفیت بسیار بالایی برای جذب گردشگر دارد.

    این جنگل دارای آب‌وهوای معتدلی است و در فصول مختلفی از سوی گردشگران مورد بازدید قرار می‌گیرد. وجود این جنگل ارسنجان، شهر کاتبان وحی را به قلب سبز فارس مبدل جنگل‌های ارسنجان به لحاظ تنوع، نوع، گونه، وجود گیاهان خاص، پوشش گیاهی و بانک ژنی در استان فارس منحصربه‌فرد است و با توجه به این ویژگی‌ها، ضروری است مسئولان منابع طبیعی و جنگلداری این استان با همیاری مردم، از نابودی این موهبت الهی که مکان بسیار مناسبی برای تفریح گردشگران داخلی به شمار می‌آید جلوگیری کنند. جنگل‌های ارسنجان منبع درآمد بسیار خوبی برای اهالی این شهرستان محسوب می‌شود؛ به‌نحوی‌که هرسال از محل تولیدات جنگل‌های ارسنجان ازجمله بنه، بادام‌کوهی، گیاهان خوراکی و گیاهان دارویی برداشت می‌شود. حفاظت از جنگل‌های ارسنجان نیازمند تأمین اعتبار است و به همین سبب، منابع طبیعی استان فارس باید اعتبار ویژه‌ای برای این امر در نظر بگیرد.

   متأسفانه از یک دهه پیش تاکنون افزون بر بیست‌وپنج هکتار از جنگل‌های این شهرستان دچار آتش‌سوزی‌های عمدی و غیرعمدی شده که با همیاری مردم و مسئولان، از گسترش دامنه این آتش‌سوزی‌ها جلوگیری شده است. با توجه به بروز این حوادث، ضرورت دارد با هماهنگی‌هایی که با نیروی مردمی مدافع منابع طبیعی و محیط‌زیست و نیروی مقاومت بسیج این شهرستان صورت می‌گیرد، جنگل‌های این منطقه به‌صورت تمام‌وقت حفظ و حراست شود. متأسفانه در اثر آتش‌سوزی‌هایی که در جنگل‌های این شهرستان رخ‌داده است، به بیش از دوهزار درخت، نهال و درختچه آسیب‌رسیده یا به‌صورت صددرصد از بین رفته است. 

 البته تا نامی از جنگل به میان می‌آید، پوشش گیاهی انبوه و حیات‌وحش غنی به ذهن متبادر می‌شود؛ اما ازنظر پوشش گیاهی، این جنگل به انبوهی جنگل‌های شمال، غرب یا جنگل‌های ارسباران آذربایجان نیست. جنگلی زاگرسی است که در گذشته‌هایی نه‌چندان دور، حیات‌وحش غنی شامل: انواع میش، قوچ، بز کوهی، پازن، آهو، خرس، پلنگ، گراز، کفتار، کبک، روباه، شغال، چوله(جوجه‌تیغی)، خارپشت و ... داشته است که در فاصله‌ی نابسامانی‌های میانه‌ی انتقال قدرت از رژیم پهلوی تا استقرار انقلاب، سودجویان فرصت را غنیمت شمرده و حیات‌وحش را به نابودی کشاندند.ازنظر حیات‌وحش، امروزه جنگل ارسنجان بسیار ضعیف شده و جز گونه‌های گرگ، گراز، شغال، روباه، خارپشت، چوله، لاک‌پشت و ... چیزی باقی نمانده است. البته در صورت سرمایه‌گذاری و توجه سازمان‌های حفاظت محیط‌زیست و منابع طبیعی و آبخیزداری کشور به‌راحتی می‌توان این گونه‌های ازدست‌رفته را احیا کرد.