مدرسه علمیه سعیدیه

مدرسه علمیه سعیدیه

مدرسه علمیه سعیدیه در سال 1085هجری قمری در زمان صفویان توسط مردی خیرخواه و نیکوکار بنام حاج سعید ساخته شد .
 مدرسه علمیه ارسنجان بنای تاریخی است که در عصر صفویان احداث‌شده مدرسه سعیدیه هم‌زمان با عهد صفویان است که برای تحصیل طلاب در علوم دینی تأسیس مدرسه علمیه سعیدیه با معماری زیبا ساخته شده است که در هیچ‌یک از شهر‌های مشابه دیده نشده است.

مدرسه علمیه سعیدیه ارسنجان از بنا‌های با استقامت بالا محسوب می‌شود که تا‌کنون باقی‌مانده در این مدرسه 
چهار ایوان قرار دارد که هر ایوان چهار حجره قرار دارد که یکی از حجره‌ها به حیاط‌خلوت راه دارد . مدرسه علمیه ارسنجان از بنا‌های اجری باستانی بشمار می‌رود . حوضی سنگی بزرگی در این بنا قرار دارد محور اصلی مدرسه شمالی جنوبی است . سقف ایوان شمالی دارای گچ‌کاری‌هایی از هنر دستان مردان ایرانی و نقاشی بر روی آن‌ها است مدرسه سعیدیه در نزدیکی مسجد عتیق شهر ارسنجان قرار دارد. در آن دوره فقط شیراز و ارسنجان دارای مدرسه علمیه بودند. تاریخ ساخت مدرسه خان شیراز با مدرسه علمیه سعیدیه یکی بوده است. 
 درب ورودی مدرسه رو به شمال باز می‌شود و بالای سردر، مقرنس‌های گچی زیبایی وجود دارد و دارای ازاره سنگی از سنگ‌های حجاری شده است و در نمای جنوبی در هر سمت چهار طاق‌نما تعبیه و نماسازی شده و مصالح ساختمانی آن آجر و گچ است. بر پیشانی مدخل ورودی کتیبه‌ای از سنگ مرمر با خط ثلث نصب‌شده که تاریخچه بنای مدرسه بر آن نوشته شده است و در این کتیبه پس‌از حمد و سپاس خداوند و پیامبر اکرم (ص) و امیرالمؤمنین علی (ع) تاریخ بنای مدرسه را به زمان حکمرانی شاه سلیمان صفوی توسط حاج محمد سعید 
 ارسنجانی در سنه ۱۰۸۵ هجری قمری نسبت می‌دهد. پس‌از ورودی وارد هشتی می‌شویم، هشتی ورودی در گوشه‌ها دارای ۱۸ طاق‌نما است که به‌وسیله مدخلی به حیاط ارتباط پیدا می‌کند. 
 از مدرسه علمیه سعیدیه علما و دانشمندان بزرگی بپا خاسته‌اند که از آن جمله می‌توان بزرگان زیر را نام برد: 
 آیت‌الله حاج محمد مهری آثاری 
 آیت‌الله میرزاعلی اکبر روح الایمان 
 آیت‌الله میرزا ابوالقاسم فقیه 
 آیت‌الله سید محمدحسین ارسنجانی 
 حجّت‌الاسلام میرزا محمد اشرف الکتاب 
 حجّت‌الاسلام سید مهدی ارسنجانی 
 محمدرضا حقیقت 
 حجّت‌الاسلام سید علی ثقی الاسلام 
 از‌جمله‌ مد‌رسان مدرسه علمیه سعیدیه ملا عباس آتشی است. وی از سلسله سادات خاندان آتشی شیراز است که به ارسنجان آمده و مدرسی مدرسه علمیه سعیدیه را به عهده گرفت . صاحب فارس نامه ناصری درباره ملا عباس چنین نوشته: 
 "و مدرس آن در این جزع از زمان جامع فضایل ملاعباس آتشی شیرازی است و هرروزه چندین نفر طلبه علوم را از نتایج افکار خود بهره‌مند ساخته است" 
 ملا عباس در ارسنجان بدرود حیاط گفت و در مقبره مرحوم حاج ملاعلی عسکر به خاک سپرده شد.